Where is money?Kur ir mana nauda?!

Kad sāks strādāt konti lai saņemtu naudu?
24.03.2021 ,tika iesūtīta nauda, kura nav saņemta un arī atpakaļ nav nosūtīta!?

Es visu laiku ar viņiem runāju latviešu valodā,teica nauda tiks nosūtīta atpakaļ bankai, banka saka neko nav saņēmuši atpakaļ, nauda karājas kaut kur gaisā, jo wirex ir bloķējis kontu darbību līdz tiks skaidrībā ar kaut kādu brexit sūdu,Līdz tam neko nevar padarot, ne saņemt naudu ne nosūtīt ne izņemt neko…,kad beidzot tas notiks ,viņi nezin,a ko darīt cilvēkiem kuriem vienīgie ienākumi ienāk uz šo kontu banku un citu opciju nav?!

Hello. I have the same problem. I’ve send money on my card and there is nothing since yesterday. Could you please help me ?

1 Like

Es saņēmu šādu atbildi

" * Please notice, temporarily bank transfers were turned off. Also, the currency account details are not available at this moment. These changes will help us negotiate the uncertainty of Brexit and allow us to continue providing you with our services.
The transfers will be back as soon as possible and we will notify our customers via email.

• The funds should return to the sender’s account."
1 Like

So, I can’t use my card and how long should I wait for my money ?

Labs jautājums, arī es to pašu vēlos zināt!

Hi @D_U,

I have escalated your case to the Support Team. They will contact you shortly.

Best wishes!

Hi @Katerina_Elgina, @D_U,

As we’ve communicated before, our banking partner Contis closed all Wirex Visa card accounts on 16.03.2021. All the transfers made after this date will be returned to the senders.

You can make queries regarding your transfer by contacting Contis directly. Please find the email template for the query via the following link:

Best wishes!

Contis neatbild, man jau sen ir aktivizēta jaunā karte!

Hi @D_U,

Please give them a few days to reply. They might have a high load with the incoming requests now.

Thank you for understanding.

Viņi neatbild jau kopš marta sākuma, atgrieziet man visu naudu un es mainīšu banku.

Dear @D_U,

Since we no longer cooperate with our previous banking partner, please refer questions regarding your bank transfers, old card transactions, balances, refunds, statements, etc. to Contis directly. Unfortunately, we have no opportunity to access these funds.

We appreciate your understanding!

Iedodiet epastu viņu, vai ko,kā viņus var dabūt rokā!